Značka rumu Diplomático se poprvé objevuje v roce 1959. V tomto roce společnost Licorerías Unidas S.A. zakládá na samém okraji venezuelských And lihovar, který brzy ohromí celý svět. Místo bylo velmi pečlivě vybráno. Oblastí protékají průzračně čisté řeky a v blízkosti se nacházejí hlavní plantáže cukrové třtiny v zemi.

Hlavním akcionářem společnosti Licorerías Unidas S.A. byla společnost Seagram´s International, která patřila mezi největší výrobce vína a lihovin na světě. V roce 2002 však společnost odkoupila skupina venezuelských podnikatelů a firmu přejmenovala na Destilerías Unidas S.A. Od této doby je značka rumu Diplomático vlastněná nezávislou, čistě venezuelskou společností.

Diplomático rumy jsou neodmyslitelně spjaty s osobou Dona Juana Meléndez (Don Juancho), který je vyobrazen na každé láhvi Diplomático rumu. Don Juancho byl skutečným rumovým odborníkem, který ve své době procestoval Karibik, aby ochutnal ty nejlepší láhve rumu. Svůj život zasvětil hledání ideálních přísad a procesů, které vedly ke vzniku jedinečných rumů. Jeho portrét se stal hlavní tváří této venezuelské palírny a značka Diplomático je dodnes poháněna vášní a hodnotami, které byly vlastní Donu Juanchovi.

A právě Donu Juanchovi je věnován rum Mantuano, který můžete zakoupit pouze u nás v dárkovém setu s ručně broušenými sklenicemi z křišťálu. Rum Mantuano patří společně s Reserva Exclusiva a Planas do tradiční větve rumů Diplomático.

Diplomático Mantuano

Diplomático Mantuano je autentická směs rumů, které zrály až 8 let. Rum Mantuano je všestranný, je ideální pro míchání koktejlů jako Mary Pickford a Negroni a zároveň si zachovává jedinečnost pro ty, kteří ho upřednostňují samotný. Ve vůni rumu ucítíte sušené švestky, dub a jemné koření. Chuť je pak plná tónů sušeného ovoce, dřeva a vanilky.

Melasa

Základní stavební kámen rumu Mantuano je melasa, tj. zbytkový cukr z cukrové třtiny. Samotný lihovar používá až deset typů cukrové třtiny. Zpracování cukrové třtiny začíná opálením uschlých listů, poté se rostliny musí rychle rozřezat a zpracovat lisováním, jinak hrozí jejich zkažení. Získaná šťáva se několikrát povaří a rychle zchladí, až se na povrchu vykrystalizuje jantarově zbarvený třtinový cukr. Po oddělení této cukrové krusty zůstane v nádobě zbytkový cukr neboli právě melasa (hustá, tmavá a poněkud nahořklá látka).

Diplomático používá melasu s ideálně co největším obsahem cukru a zároveň s co nejmenším obsahem popela a nízkou viskozitou pro výrobu lehkých rumů. Naopak těžké rumy vyrábí přímo ze sirupu cukrové třtiny.

Fermentace

Melasa, příp. sirup z cukrové třtiny, je následně doplněná o vlastní kulturu kvasinek, které se používají na přeměnu cukru na alkohol. Obecně platí, že lehké rumy z melasy se fermentují kratší dobu (do 24 hod) a těžší rumy ze sirupu z cukrové třtiny kvasí i dva dny. Samotný Mantuano má ve výsledku obsah alkoholu ve výši 40 %.

Destilace

Diplomático rumy se destilují pomocí široké škály metod. Kontinuální (Column Still) destilace se uplatňují pro lehké rumy, periodické (Pot Still, Batch Kettle) pro středně těžké rumy a těžké rumy. Alkohol, který je výsledkem fermentace se během destilace zahřívá, aby došlo k oddělení jeho složek. Odpařený alkohol se kondenzuje.

Tento proces je zcela zásadní, dochází totiž k čištění alkoholu a k definování základního charakteru a profilu každého Diplomático rumu. U Mantuano se uplatňuje jak destilace Pot Still, tak Column Still.

Zrání a míchání

Diplomático rumy zrají v různých typech sudů, převládají však rumy po bourbonu a po sladové whisky. V těchto sudech zraje i výtečný Mantuano. Po naplnění sudů, jejich označení a umístění ve skladu, se se sudy již dále nemanipuluje. Sudy se znovu otevřou až v okamžiku, kdy jsou rumy dokonale zralé a připravené na míchání či zabalení.

Míchání je považováno za mistrovské dílo, při kterém vzniká rum s nejlepší vyvážeností chutí a aroma. Diplomático mistři míchají zralé destiláty, které prošly různými typy destilace. Samotný Mantuano je směsí rumů, které zrály 8 let a byly destilovány metodou Pot Still a Column Still.

Diplomático rum je rum, který má bezpochyby styl…

Venezuelská značka Diplomático je bezpochyby jedním z nejúspěšnějších lihovarů na světě. Za tímto úspěchem stojí poctivost, vášeň a nadšení. Samotná společnost o sobě mluví jako o firmě rodinného typu, která kontroluje celý proces produkce, a to už od práce na plantážích cukrové třtiny až po naplnění láhve rumem. My jsme pro vás zkombinovali tento výtečný rum s českým křišťálem a vytvořili tak luxusní dárkové kazety pro vaše blízké.

Related products