Sklenice, jejich typy a použití

Sklenice patří bezesporu mezi základní výbavu každé domácnosti. Dalo by se téměř říci, že není dne, kdybychom skleničky nepoužili. Standardně doma máme dokonce rovnou několik typů sklenic.

Sklenice se liší jak tvarem, tak objemem, a to v závislosti na tom, na jaký nápoj jsou určené. Dále je možné sklenky rozlišovat podle způsobu, jak bychom je měli držet.

Podívejte se s námi na typy skleniček, které si u nás můžete nakoupit a vyberte si ty pravé pro vás.

Sklenice na víno

Bílé a růžové víno se pije ze sklenice na stopce, jejíž číše je v horní části užší a lépe tak uchovává aroma vína. Bílé a růžové víno se podává s teplotou 10-12°C, a právě to je důvodem toho, proč tyto sklenice držíme v nižší části nožičky blízko patky. Tímto správným držením zamezíme nechtěnému ohřátí vína o naše ruce.

Červené víno pijeme ze sklenky s větším objemem a širší horní částí číše. V této sklenici je možné s vínem krouživými pohyby zamíchat a lépe tak uvolnit jeho vůni. Červené víno se podává s teplotou 16-18°C. Sklenice se správně drží v horní části nožičky.

Sklenice na šampaňské

Sklenice na šampaňské je známá pod jménem „flétna“ a tato přezdívka vychází právě z tvaru sklenice. Flétna je typická dlouhým a štíhlým tvarem, který déle uchovává perlení. Ideální teplota sektu je kolem 5°C a z obdobného důvodu jako u sklenice na bílé víno, je nutné držet i sklenici na sekt za nožičku, případně za stopku.

Sklenice na whisky

Whisky se obvykle podává s ledem v široké sklenici se silnějším dnem. Tento typ sklenic se nazývá jako „old fashion glass“ nebo „rock glass“ či česky prostě „whiskovky“. Pijete-li whisky bez ledu, pak se doporučuje sklenice se zúženým hrdlem na malé stopce (tzv. tulipán).

Sklenice na rum, brandy a koňak

U sklenice na rum je podstatné, aby měla široké dno a ideálně kónický tvar. Již dále se nespecifikuje, zda má být sklenice na stopce či ne.

Naopak koňaková sklenice je sklenka na malé nožičce, která má uzavřený tvar, což pozitivně působí na koncentraci vůně. Právě koňaková sklenice se s oblibou používá i na brandy a rum, které se podávají při pokojové teplotě. Koňakovka se typicky drží za kulaté tělo.

Likérová sklenice a pálenky

Sklenice na likér je charakteristická malým kalíškem na dlouhé stopce. Naopak sklenice na pálenky má podobu univerzálního panáku. Panák má standardně objem určený na jeden lok a je vhodný pro alkoholické nápoje, které se doporučují vypít na ex. Panák se obecně nedoporučuje na tvrdý alkohol, který si chcete vychutnat pomalým popíjením.

Sklenice na pivo

Zakulacený půllitr je ideální pro ležáky a pivo plzeňského typu. Pivní poháry se naopak hodí pro speciály. Pšeničné či svrchně kvašené pivo se zase pije z pivní sklenice.

Sklenice na vodu a bowli

Typická sklenice na vodu či nealko je long sklenice. Jedná se o běžnou sklenici s dostatečným objemem.

Sklenice na bowli je naopak nízká s širokou horní částí a ouškem pro držení.