Naše recenze z nákupního portálu

Avatar Zdeňka P.
19.07.2020
5.005.005.005.005.00
Výhody:
Zboží bylo pečlivě zabalené
Avatar Renáta O.
14.07.2020
5.005.005.005.005.00
Výhody:
Objednávka byla rychle vyrizena,spokojenost,spolehlivost..
Avatar Ludmila L.
28.07.2020
5.005.005.005.005.00
Výhody:
Velmi slušný prodejce Naprosto spolehlivý Nádherné zboží Rychlost a vstřícnost prodávajícího
Celkový názor:
Zboží z tohoto obchodu je opravdu velká nádhera, která je rozhodně krásným a hodnotným darem pro mou dceru. Jsem naprosto spokojená a velmi Vám děkuji za krásné zboží.
Avatar YARA AGRI R.
16.06.2020
5.005.005.005.005.00
Celkový názor:
rychlé doručení a krásné zboží

Fenomén Bohemia Crystal sklo

Bohemia Crystal, neboli český křišťál, se používá pro souhrnné označení českých skleněných výrobků. Dlouhou dobu byl výraz spojován téměř výhradně s českým ručně broušeným sklem, které obsahuje min. 24% oxidu olovnatého. V posledních letech se však pojem Bohemia Crystal používá značně volněji, až by se dalo říct, že jím lze nazvat téměř všechny skleněné výrobky z českého skla.

Budeme-li se však držet tradičního pojetí, pak by skleněné výrobky měly obsahovat min. 24% oxidu olovnatého, tzn. jedná o olovnatý křišťál či olovnaté sklo. Druhou typickou vlastností Bohemia Crystal skla je ručně broušený dekor.

Na českém trhu se ve skutečnosti setkáváme s několika výrazy, které znamenají totéž: olovnaté broušené sklo, olovnatý broušený křišťál, broušené křišťálové sklo aj. Ve všech příkladech by se však mělo jednat o křišťálové sklo s patřičným množstvím olova a příp. broušeným dekorem.

Výraz Bohemia Crystal je také velmi dobře rozšířený v zahraničí. Jedinečnost českých skleněných výrobku je obdivována jak v Evropě, tak v Americe, Africe, Asii i Austrálii. Výraz Bohemia Crystal se již dávno stal hrdým jménem pro kvalitní české olovnaté sklo. Co ale bylo za tím, že české sklo ohromilo svět?

Aneb jak české sklo okouzlilo svět

České sklářství se začalo významně rozvíjet už ve 13. století. Jako perspektivní sklářské oblasti byly vybrány Krušné, Jizerské a Lužické hory, Krkonoše, Šumava a Vysočina. Všem těmto lokalitám byla společná přítomnost bukového dřeva, křemene, vápence a vody, tj. základních surovin pro výrobu skla. V průběhu 13. a 14. století pak byly založeny první sklárny v Čechách.

Český sklářský průmysl se postupně rozvíjel a dosahoval kvality zahraničních skleněných výrobků. Zásadní zvrat však přišel v 17. století s objevem českého křišťálového skla v Müllerově sklárně na Šumavě. Českým sklářům se tehdy podařilo upravit chemické složení křišťálu, který byl do této doby málo tvrdý, což znemožňovalo broušení či rytí. Díky novému chemickému složení skláři nyní dokázali sklo brousit a zdobit malbou či rytinami. Během krátkého období se tak české křišťálové sklo stalo vyhledávaným artiklem a převzalo do té doby výsadní postavení „benátského skla“.

České křišťálové sklo zůstalo na špici světového sklářství až dodnes. Bohemia Crystal sklo patří mezi vyhledávané suvenýry, mezi luxusní dary, které vozíme do zahraničí pro státní a obchodní návštěvy, mezi svatební a jiné dary apod. Bohemia Crystal sklo dnes představuje široký sortiment skleněných výrobků včetně uměleckých sklářských děl, které budeme vždy obdivovat.